Logopedia

 

TERAPIA

LOGOPEDYCZNA

W roku szkolnym 2016/2017 zajęcia logopedyczne

odbywają się od poniedziałku do piątku

w godzinach od 12.30 do 15.00.

 

Terapią logopedyczną objęte są dzieci z zaburzeniami mowy. Po przeprowadzonych we wrześniu badaniach wstępnych wśród sześciolatków oraz badań kontrolnych wśród pozostałych uczniów, opracowywany jest indywidualny program terapii logopedycznej.

 Zajęcia odbywają się raz w tygodniu i trwają 30 minut. Dostosowane są do możliwości psychofizycznych każdego ucznia. Terapia prowadzona jest  zespołowo. Każde dziecko powinno założyć zeszyt, w którym będą znajdowały  się informacje dla rodziców oraz karty pracy zawierające ćwiczenia logopedyczne dostosowane do wieku i możliwości  dziecka.

 Zajęcia odbywają się w przyjaznej atmosferze szacunku, akceptacji i bezpieczeństwa.

 W ramach zajęć prowadzone są:

 Ćwiczenia usprawniające narządy artykulacyjne

 Ćwiczenia oddechowe i fonacyjne

 Ćwiczenia słuchowe w różnicowaniu poprawnego i zaburzonego brzmienia

 Ćwiczenia dotyczące ustawienia narządów mowy, aby uzyskać prawidłową wymowę

 Ćwiczenia usprawniające wymowę wyćwiczonych głosek w izolacji, sylabie, zdaniu, wierszykach i mowie spontanicznej

Aby terapia logopedyczna odniosła efekt niezbędna jest ścisła współpraca rodziców z logopedą. Rodzice mają za zadanie utrwalenie z dzieckiem materiału wprowadzonego na zajęciach.

Pamiętajmy, że efekty osiąga się, gdy ćwiczenia domowe prowadzone są codziennie przez 10-15 minut. Powinny one przebiegać w atmosferze spokoju i zrozumienia trudności. Dzieci należy chwalić nawet za minimalne osiągnięcia, aby mobilizować je do dalszej pracy.Zabawy logopedyczne

Aby wspomóc prawidłowy rozwój mowy waszego dziecka, możecie Państwo stosować proste ćwiczenia logopedyczne w warunkach domowych. Można je prowadzić w formie zabawy już z 2 - 3 letnim dzieckiem. Dzieci mają naturalną skłonność do wielokrotnego powtarzania ulubionych zabaw. Jeśli więc potraktujemy ćwiczenie jako zabawę, będzie ono dla dziecka czystą przyjemnością. Rola dorosłego polega na pokazaniu poprawnie wykonanego ćwiczenia i zachęcaniu dziecka do pracy przez chwalenie za podejmowany wysiłek, choćby efekty nie były od razu widoczne. Lepiej ćwiczyć krótko, ale częściej 3 - 4 minut z 3-latkiem, do 10 ze starszym dzieckiem, pamiętajmy jednak, że czas trwania i liczbę powtórzeń należy dostosować do indywidualnych możliwości dziecka. Na początku należy wykonywać ćwiczenia z dzieckiem przed lustrem, kiedy potrafi już wykonać je bez kontroli, można wykorzystywać każdą nadarzająca się okazję: spacer do parku, jazdę samochodem czy drogę do przedszkola. Ćwiczenia logopedyczne zaczynamy od najprostszych stopniowo zwiększając ich trudność.
Na początku wykorzystaj naturalne okazje, aby pogimnastykować aparat mowy:
- Kiedy dziecko ziewa nie gań go, lecz poproś, aby ziewnęło jeszcze kilka razy, zasłaniając usta.
- Gdy na talerzu został ulubiony sos lub rozpuszczone lody - pozwól mu wylizać go językiem. To ćwiczenie mniej eleganckie, za to bardzo skutecznie gimnastykuje środkową część języka.
- Jeśli dziecko dostało lizaka zaproponuj mu, aby lizało go unosząc czubek języka ku górze.
- Po śniadaniu posmaruj maluchowi wargi miodem, kremem czekoladowym lub mlekiem w proszku i poproś, aby zlizał je dokładnie jak miś czy kotek
- Przy porannym i wieczornym myciu zębów zaproponuj dziecku liczenie zębów lub witanie się z nimi w ten sposób, aby czubek języka dotknął każdego zęba osobno.
- Przy rysowaniu sprawdź czy twój maluch potrafi narysować kółko (językiem dookoła warg) lub kreseczki (od jednego do drugiego kącika ust).
- Żucie pokarmów, dmuchanie na talerz z gorącą zupą, chuchanie na zmarznięte dłonie, cmokanie, puszczanie baniek mydlanych a nawet wystawianie języka to też ćwiczenia aparatu artykulacyjnego.

Następnie proponujemy dziecku naśladowanie ruchów zwierząt i przedmiotów za pomocą warg i języka np.:
- Konik jedzie na przejażdżkę. Naśladuj konika stukając czubkiem języka o podniebienie, wydając przy tym charakterystyczny odgłos kląskania.
- Wilk gonił zająca i bardzo się zmęczył, wysunął język i dyszy. Wysuń język jak najdalej na brodę - pokaż dyszącego wilka.
- Huśtawka unosi się do góry, a potem wraca na dół. Wysuń język przed zęby i poruszaj nim tak, jakby się huśtał - raz do góry w stroną nosa, raz do dołu w stroną brody.
- Dzieci bardzo lubią kręcić się na karuzeli, twój język także. Włóż język między wargi a dziąsła i zakręć nim raz w prawą, raz w lewą stroną.
- Wysuń obie wargi do przodu, udając ryjek świnki. Następnie połóż na górnej wardze słomkę lub ołówek i spróbuj ja jak najdłużej utrzymać.
- Chomik wypycha policzki jedzeniem, a ty pokaż jak można wypchnąć policzki językiem, raz z prawej raz z lewej strony.
- Wyobraź sobie, że twój język to żołnierz na defiladzie. Na raz - czubek języka wędruje na górną wargę, na dwa - czubek języka dotyka lewego kącika ust, na trzy - czubek języka na dolną wargę, na cztery - czubek języka przesuwamy do prawego kącika ust.
- Na pewno wiele razy kopałeś szeroką łopatką w piasku. Otwórz buzię i wysuń język za dolną wargę. Postaraj się, aby język był szeroki jak łopatka.
- Malarz maluje sufit dużym pędzlem. Pomaluj językiem swoje podniebienie, zaczynając od zębów w stronę gardła.
- Dzieci lubią zjeżdżać na zjeżdżalni, a ty ? Spróbuj zrobić zjeżdżalnię dla krasnoludków ze swojego języka. Oprzyj czubek język za dolnymi zębami i unieś do góry jego środkową część. Musisz bardzo uważać, aby język nie wychodził przed zęby.
- Młotkiem wbijamy gwoździe w ścianę. Spróbuj zamienić język w młotek i uderzaj o dziąsła tuż za górnymi zębami, naśladując wbijanie gwoŸdzia.
- Drzwi do domu otwierają się i zamykają. Wargi to nasze drzwi do domu. Pokaż jak wargi ściągnięte do przodu, otwierają się i zamykają.
- Żyrafa wyciąga mocno szyję do góry. Otwórz szeroko usta i spróbuj pociągnąć język do góry, najdalej jak potrafisz.
- Słoń ma długą trąbę i potrafi nią wszędzie dosięgnąć. Ciekawe czy potrafisz dosięgnąć językiem do ostatniego zęba na górze i na dole, z prawej i lewej strony.

Na podstawie tekstu „Domowe zabawy logopedyczne” Karolina Tomczyk

Do domowych zabaw logopedycznych polecam książkę „Cmokaj, dmuchaj, parskaj, chuchaj” Katarzyny Szłapy, gdzie znajdą Państwo różne formy ćwiczeń oddechowych i artykulacyjnych dla najmłodszych dzieci.Dlaczego trzeba utrwalać prawidłową wymowę z dzieckiem w domu?

Dlaczego trzeba utrwalać prawidłową wymowę z dzieckiem w domu, a nie wystarczy tylko na zajęciach z logopedą?
W większości sytuacji same ćwiczenia w gabinecie z logopedą to za mało, aby pobudzić u dziecka prawidłowy rozwój mowy. Konieczne jest regularne kontynuowanie ćwiczeń logopedycznych również poza zajęciami logopedycznymi. Wówczas następuje utrwalanie i rozwój umiejętności, które dziecko nabyło podczas pracy z logopedą.
Regularna praca nad wymową w domu (poza zajęciami logopedycznymi) przyspiesza nabywanie prawidłowej mowy, podczas gdy brak tej pracy opóźnia nabywanie umiejętności prawidłowego posługiwania się mową.
O czym należy pamiętać wykonując ćwiczenia logopedyczne w domu?
• Zadbaj o stałą porę wykonywania ćwiczeń. Dziecko łatwiej zaakceptuje konieczność wykonywania ćwiczeń logopedycznych, jeśli staną się one częścią codziennego rytuału. W przypadku młodszych dzieci jako punkt odniesienia w czasie można wybrać rodzaj zajęć, po których, lub przed którymi następują ćwiczenia (np. ćwiczymy dwa razy dziennie – raz po obiedzie, a raz przed dobranocką).
• Lepiej ćwiczyć krócej, po kilka razy dziennie niż raz a długo. Wówczas ćwiczenia nie będą takie nużące. Takie rozłożenie w czasie ma też korzystny wpływ na kształtowanie się nawyków prawidłowego mówienia. Dziecko stopniowo przyzwyczaja się do tego, aby regularnie zwracać uwagę na to, jak mówi, a nie tylko raz w tygodniu w gabinecie logopedycznym. W ten sposób wypracowuje u siebie mechanizm autokontroli mowy i sprawniej przejdzie etap utrwalania w mowie spontanicznej.
• Zadbaj o to, aby jak najwięcej uczyć poprzez zabawę. Ćwiczenia nie mogą być dla dziecka karą, tylko przyjemnością. Można zaopatrzyć się w kilka atrakcyjnych pomocy dydaktycznych lub przygotować je razem z dzieckiem. Można też wykorzystać ulubione zabawki dziecka, aby wpleść w zabawę logopedyczne treści (np. wyrazy zawierające ćwiczoną głoskę lub ćwiczenia buzi, języka, ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia emisji głosu).
• A co jeśli czasem trzeba wykonać żmudne i mało ciekawe ćwiczenia? Przeplataj zabawę nauką! Równie dobrze można poprosić dziecko o powtarzanie słów, zwrotów i zdań kiedy koloruje lub bawi się czymś spokojnie, albo wykonywać miny przed lustrem podczas codziennych czynności higienicznych. Nie bójcie się żmudnych ćwiczeń! Nasze pociechy muszą przyzwyczajać się, do tego, że od czasu do czasu trzeba zrobić coś, co jest z pozoru nieciekawe i nudne. Raczej staraj się pokazać, że nawet pozornie nudne zajęcia można uczynić przyjemnymi, jeśli się odpowiednio za to zabrać.
• Rozwijaj u dziecka prawidłową wymowę angażując wiele zmysłów. Im więcej zmysłów dziecka zaangażujemy w rozwój i kształtowanie prawidłowej mowy i komunikacji, tym skuteczniejsze będą nasze zabiegi i działania w tej sferze.
• Wykorzystuj każdą naturalną sytuację, aby „przemycić” kilka słówek do utrwalenia lub ćwiczeń.
• Staraj się przystępować do ćwiczeń zrelaksowanym (dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dziecka). Nie odkładaj ćwiczeń na sam koniec dnia, kiedy wszyscy są zmęczeni. Trudniej wówczas współpracować i efekty też będą gorsze.
• Zaangażuj całą rodzinę do zabaw utrwalających wymowę. Można pokazać domownikom, jak się „bawić w poprawne mówienie” i bawić się razem! Dla dziecka będzie to przyjemna odmiana i przede wszystkim czas spędzony z najbliższymi.
• Dbaj o prawidłowość własnej wymowy. Bywa, że dorośli mówią niedbale, zbyt szybko, mało wyraźnie. Zadbaj o prawidłowość własnej wymowy na miarę swoich możliwości.
• Uświadamiaj dziecko, jakie skutki przyniosą wykonywane ćwiczenia. Starszym dzieciom można przedstawić korzyści krótko i długofalowe, jak np. akceptacja ze strony rówieśników, brak strachu przed wypowiadaniem się na forum klasy. Młodszym dzieciom możemy powiedzieć, że język będzie silny, buzia będzie umiała robić różne trudne sztuczki, a słowa, które wydawały się do tej pory trudne do wymówienia będą „odczarowane”, czy też „obudzone z głębokiego snu”, bo wszystkie chcą być używane.
• Bądź cierpliwy i konsekwentny. Nie wolno wyśmiewać dziecka, jego wady ani braku postępów. Czasem mijają długie tygodnie zanim pojawią się pierwsze efekty terapii. Konsekwencja w realizowaniu ćwiczeń logopedycznych w domu jest ubezpieczeniem sukcesu!
• Regularnie kontaktuj się z logopedą prowadzącym terapię, aby konsultować postępy i sposób wykonywania ćwiczeń.

Opracowanie na podstawie tekstu "Jak motywować dzieci do utrwalania prawidłowej wymowy w domu? – omówienie", www.logopediapraktyczna.pl

Zdjęcia: 
Dlaczego trzeba utrwalać prawidłową wymowę z dzieckiem w domu?


Ulubiony wierszyk logopedyczny

Uczniowie uczestniczący w terapii logopedycznej wzięli udział w X Ogólnopolskim Logopedycznym Konkursie Plastycznym „Mój ulubiony wierszyk logopedyczny”.
Celem konkursu było rozbudzenie plastycznej i językowej twórczości u dzieci, szczególnie tych z trudnościami w mówieniu, prezentacja swoich umiejętności, zdolności plastycznych oraz wspólna praca logopedy, pedagoga, psychologa, rodzica i dziecka nad rozwojem mowy z wykorzystaniem technik plastycznych.
Na konkurs należało nadesłać pracę plastyczną ilustrującą wybrany przez dziecko wierszyk logopedyczny.
Dziewięcioro uczniów zostało nagrodzonych dyplomami gratulacyjnymi:
Jakub Gronostajski z kl. 0A
Katarzyna Mierzyńska z kl. IA
Oliwia Blige z kl. IA
Klaudia Blige z kl. IA
Filip Pietras z kl. IB
Laura Szufrajda z kl. IIA
Angelika Chabasińska z kl. IIB
Klaudia Popielarz z kl. IIB
Wiktoria Śliwa z kl. IVB

Zdjęcia: 
Ulubiony wierszyk logopedyczny


Logopedyczne fakty i mity

Niektórzy rodzice, lekarze, psycholodzy czy pedagodzy powtarzają zasłyszane i nie zawsze prawdziwe opinie dotyczące zagadnień logopedycznych. Powtarzanie nieprawdziwych informacji stanowi w istocie przeszkodę dla prawidłowego rozwoju mowy maluchów. Z powodu nieumiejętności rozróżniania faktów od mitów, rodzice zamiast wspierać postępy w mowie swojego dziecka, blokują jej rozwój. Fałszywe poglądy niemające potwierdzenia w badaniach i praktyce logopedycznej, opóźniają pierwsze wizyty u logopedy
Zapraszam do zapoznania się z materiałem, który potwierdzi lub zaprzeczy logopedycznym faktom i mitom.

Źródło:
Publikacja plakatowa podczas Walnego Zjazdu Polskiego Towarzystwa Logopedycznego połączonego z konferencją naukową pod nazwą “Dwieście lat logopedii w Polsce 10 – 11 czerwca 2011, Lublin
Iwona Michalak – Widera, Józef Oczadły


Podstawową wiedzę o tym, jak rozwija się mowa dziecka powinien posiadać każdy rodzic, aby umiejętnie kierować jej rozwojem. Bez tej wiedzy można dziecku zaszkodzić, wymagając tego, czemu sprostać nie może.
Przeczytaj "Złote reguły harmonijnego rozwoju mowy dziecka".
Źródło: Publikacja plakatowa podczas IV Ogólnopolskiej Konferencji Logopedycznej "Logopedia Śląska w teorii i praktyce", Katowice 22.05.2009r.
Iwona Michalak-Widera, Katarzyna Węsierska

Nawigacja

Archives

styczeń 2020
pon.wt.śr.czw.pt.sob.nie.
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112